Komu nepřeskočilo?

19. března 2009 v 17:56 | Pip |  Jednorázovky
Zase jedna z mých úvah.

Zní vážně:D, jako bych byla vzdělaná nebo chytrá XD

Podivné.

Upozorňuji: Je to čistě subjektivní náhled na věc.


Začínám o sobě smýšlet ve třetí osobě, protože se mi občas pozdává, že jedna část mého Já se odtrhla a začala si dělat to, co sama chce a mně k tomu rozhodně nepotřebuje a leckdy si nežádá ani moje svolení. Nevím, jak jsem dospěla k úvahám o tom, co je a není primitivní myšlenka a přirozené jednání, ale rozhodně to začalo dneska ve škole, o hodině latiny, kdy jsem pár chvil vážně nevěděla, co tam vlastně dělám. Často myslím na to, jaký á vlastně smysl posedávat hodiny v lavici, ale tohle bylo něco... jiného. Vážně. Profesor se nejspíš rozhodl, že mě zesměšní, nebo se mi to asi jen chvilkově zdálo - nejspíš to mělo něco společného s náhlým návalem přecitlivělosti -, ale to je vedlejší. Když jsem špatně odpověděla na další otázku, rozhodla jsem se, že si z toho nebudu nic dělat. Jenže moje zvířecí osobnost smýšlela opačně.
Naštvala se, hodně. Ale já jsem pořád silnější než ona, tak jsem nezačala ječet a rozbíjet věci kolem sebe, jak chtěla, ale poslušně jsem dál seděla a nevnímala okolí.
Každopádně. Po návratu ze školy jsem se dostala do stavu přemýšlení nad podstatou mojí existence, později nad podstatou existence ostatních a nad tím, jak by se dal eliminovat počet zbytečných lidí a těch, co se za ně vydávají. Napadlo mě, asi jako většinu lidí, že by se dali odstranit. Zlikvidovat, odklidit, zamést, zabít. V první řadě jsem si vzpomněla na latináře. Protože je podle mě zbytečné vyučovat mrtvý jazyk. Tedy rozhodně je to zbytečné v takové míře, že byste museli mluvit latinsky tak plynně, jako byste byli rodilí Římané. Při obrazu jeho obličeje se ve mně znovu mihl ten pocit vzteku jako pár hodin předtím. Rozhodně to nebylo nic příjemného, ale napadalo mě, co by se stalo, kdybych svůj vztek nedokázala ovládat. Nepřemýšlela jsem o možných důsledcích mého jednání, ale o tom, jak by se na to asi dívali ostatní, co by byli těch skutků přítomni. Jistě, jako první by jim hlavou prolétla myšlenka, že jsem asi blázen. To každému. Ale ono by to tak ani být nemuselo. Nikoho by nenapadlo, že ten, kdo kolem sebe hází věcmi, tak jedná jen proto, že už není schopný jinak vstřebat veškerý tlak okolí a toho, že se musí ovládat. Vztek je přeci přirozená věc. Každý se umí vztekat, a póza všech 'kliďasů' je jen jedna z mnoha absurdit civilizace. Nechápu, proč naštvaný člověk na ulici budí tolik pozornosti. Každý, kdo byl kdy dítětem, se rozčiloval kvůli každé maličkosti, co mu nebyla po chuti. A bylo mu jedno, že jede v metru, stojí na náměstí nebo sedí ve školce na podlaze a nadává, že se mu zlomila pastelka. Chápali to, všichni okolo, ale přesto se na něj dívali jakoby to, co předvádí, bylo něco nepřípustného. Vztekej se doma, řekli byste si. Ale jen si představte, že jedete ze školy, z práce, z obchodu, kde neměli to, co jste chtěli. Představte si všechen ten vztek, který se ve vás nahromadí, když vám profesor řekne, že nejste dost dobrý na to, abyste se mohl učit jeho předmětu, že vás šéf omítne povýšit, protože jste neschopný. Představte si to a přiznejte si, že byste se k tomu řvoucímu děcku rádi přidali. Jenže to nejde. Nejde, nejde, nejde! I kdybyste stokrát chtěli, nemůžete kopnout do zdi v obchodním domě, protože jste mezi lidmi. Budili byste pozornost. Nelíbilo by se jim to. Nesluší se to. Je to k vzteku, co?
Ale stejně je to nesmysl. Vztek je jednou ze základních vlastností každého člověka. Ať už je to Kromaňonec nebo děda v autobuse. Jediný rozdíl je v tom, že první zmiňovaný nebyl svázán žádnými pravidly společnosti, či něčím, jako se pud sebezáchovy. Když nechytil večeři, mohl se vrátit do vesnice a vyřvávat na celé kolo a nikdo si ho nevšímal. Mohl rozkopat hromady klacků na oheň a ten, kdo je nasbíral a pracně nakupil, se mohl zvednout, jednu mu vrazit a nikomu by to nepřišlo zvláštní. Spíš by se ještě přišli podívat na to, jak se ti dva bijí a čekali by, jak to dopadne. To děda v autobuse nemůže (možná už jen proto, že sotva chodí :D) , protože by všichni okolo rázem ztichli, stočili by na něj své rentgenové pohledy, někteří y si šeptali nebo na něj ukazovali. Odporný pocit, že? To je nechutné. Je to nechutnější než to, že by jeden Kromaňonec toho druhého umlátil jedním z oněch klacků a pak se šel prostě natáhnout na louku, protože už by si všechen ten vztek vybil. Ti lidé z autobusu vás vnímají jako něco šíleného, žasnou nad tím, jak se chováte, a jsou pohoršeni. A vám je z toho ještě hůř. Okamžitě máte vztek i na ně a toužíte po tom si to ještě víc na někom vybít.
Někdy dělá etiketa věci horšími, než ve skutečnosti jsou. Kromaňonec Kromaňonce zabil, uklidnil se a navíc ještě pobavil okolí. A nikdo se na něj kvůli tomu, že dal průchod tomu, co se nedá nijak zkrotit. Protože kdyby to udělal, mohlo by se také stát, že by vybil celou vesnici.
Kdežto účetní, obviněný z krádeže podnikových peněz se může zabít tak akorát sám. Protože nemůže do ničeho kopnout, nesmí začít křičet uprostřed tramvajové zastávky a ani nemůže uhodit rozjíveného výrostka, co mu právě pod nohy plivl žvýkačku. Protože by ho lidé z nejbližšího okolí dohnali k tomu, aby se cítil ještě rozčileněji a ve výsledku by to mohlo být ještě horší, protože na účetního doma čeká žena, co spálila večeři. Měli by ho raději nechat zfackovat namyšleného nevychovaného pubescenta a zabít tím dvě mouchy jednou ranou.
Protože obře ukrytá výbušnina má často ty nejničivější účinky.
Vztek a jeho projevy jsou naprosto normální. Tak nechápu, proč jsem toho latináře prostě neumlátila klackem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | 19. března 2009 v 19:31 | Reagovat

tyjo * ústa dokořán*

:D tak to je skvělý! Ale jako vážně. Takhle nad tím přemýšlet. A jak je to napsaný. Vážně úžasný!

2 Piratka Piratka | Web | 19. března 2009 v 20:40 | Reagovat

"So I'm breaking the habit..." kdyby to bylo tak jednoduchý, že...to je prostě bezvýchodná situace..buď můžeš dát průchod nátlaku, pak se ti uleví, ale společnost tě utluče...nebo se udržíš a pak se z toho zblázníš...tak co si vybrat?

3 Wikey May Wikey May | Web | 22. března 2009 v 20:50 | Reagovat

měla jsi to udělat.Možná jen škoda že jsi neměla po ruce žádny klacek ,já věčinou moje návaly vzteku řeším trhaním papíru.důležité či nedůležité prověrky různé papirý se školy nebo jenom prázdne stránky ze sešitu padne všechno, zmačkat zničit roztrhat a kompletně ignorovat vešketé učitele(popřípadě spolužáky) co rencají že dělám bordel, je to fajn zvlásšt když si moje spolusedií na ně zvykla a už provizorně sebou do školy tahá nepotřebnej papír pro můj nečekaný nával vzteku.Je to fajn ale někdy bych docela ráda byla to malý dětsko co si může řvát a ječet kde se mu zachce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama